W razie wątpliwości ZUS może wydać przedsiębiorcy interpretację przepisów
Przedsiębiorcy mogą się zgłaszać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie pisemnej interpretacji przepisów. Interpretacje są wydawane w sprawach indywidualnych, a we wniosku przedsiębiorca musi szczegółowo opisać przyszłą lub obecną sytuację.
2015-08-26, 23:59
Posłuchaj
– Przedsiębiorcy mogą się zwracać do ZUS w sprawach dotyczących obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek oraz podstawy ich wymiaru: składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Przedsiębiorca musi to oczywiście bardzo szczegółowo opisać. Nie może to być pytanie, tylko musi opisać stan faktyczny, jak to u niego wygląda, lub opis zdarzenia przyszłego. I my wtedy się odniesiemy do takiej sytuacji. Czy to jest zgodne z przepisami, czy też niezgodne z przepisami ‒ wyjaśnia gość Jedynki Aleksandra Bełkowska z ZUS.
Ograniczenia czyli nie każdy problem
Interpretacje nie są jednak wydawane w każdej sprawie.
‒ Nie wydajemy interpretacji, które dotyczą obowiązku objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, obowiązku świadczenia przez przedsiębiorcę składek na Fundusz Pracy, na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, interpretacji które dotyczą świadczeń czy składania dokumentów ubezpieczeniowych, zasad ich wypełniania. Przedsiębiorcy nie otrzymają również interpretacji dotyczącej tego, czy dana praca jest uznawana za pracę w szczególnych warunkach, czy w szczególnym charakterze ‒ wylicza ekspertka z ZUS.
Gdzie należy złożyć wniosek?
Czy wniosek o wydanie interpretacji przepisów można złożyć w dowolnym oddziale? Wnioski rozpatrywane są wyłącznie przez dwa oddziały ZUS: w Gdańsku i w Lublinie, odpowiada Aleksandra Bełkowska.
REKLAMA
‒ Jeżeli ktoś złoży taki wniosek w innej naszej placówce, to ZUS skieruje wniosek do oddziału w Gdańsku lub do oddziału Lublinie. Za pisemną interpretację trzeba wnieść opłatę, kosztuje to 40 zł, i również na konto tych dwóch oddziałów należy wnieść te opłatę. Jeżeli wpłynie do nas wniosek, a nie zanotujemy na naszych kontach wpływu za daną interpretację, to taki wniosek zostanie bez rozpatrzenia ‒ dodaje.
Co musi być we wniosku?
Wniosek obowiązkowo powinien zawierać dane przedsiębiorcy.
‒ We wniosku powinniśmy napisać nazwę firmy, adres, numer NIP i numer KRS, adres do korespondencji, jeśli jest inny niż siedziba naszej firmy. Jeżeli działamy przez pełnomocnika, to trzeba również wskazać dane osobowe i adres ustanowionego pełnomocnika. I jeszcze to, co jest najważniejsze – przedstawienie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i własnego stanowiska w danej sprawie ‒ przypomina gość Jedynki.
Na stronie zus.pl, w zakładce Biuletyn Informacji Publicznej ‒ można znaleźć wydane do tej pory interpretacje przepisów. Należy jednak pamiętać, że dotyczą one indywidualnych przypadków i w każdej, nawet nieznacznie różniącej się sytuacji, interpretacja przepisów może być inna.
REKLAMA
Karolina Mózgowiec, mb
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA